Telefon: (+90288) 443 8010  Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

demo

Cumartesi, 20 Temmuz 2013 00:11

Köknar, gri kartondan sonra flutingte de büyüme hedefinde....

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Köknar Kağıt, montajı devam eden 750 ton/gün kapasiteli fluting tesisinde üretime 2014'te başlayacak.


ÇORLU - İsmini Trabzon Çaykara İlçesi'ndeki Köknar Köyü'nden alan Köknar Kağıt,  Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi, Evrensekiz Beldesi'nde 2002 yılında faaliyete başlayan gri karton tesislerini büyütmeye hazırlanıyor.

Mevcut gri karton kapasitesini 450 ton/gün'e yükseltilmeyi planlayan firma montajı devam eden 750 ton/gün kapasiteli  fluting tesisinde ise üretime 2014 yılında başlayacak.

Yeni yatırımlar ile  çalışan sayısını 135 kişiden 260 kişiye çıkarmayı planlayan Köknar Kağıt, inşaat sektörüne de el attı. Firma 2014 yılında Lüleburgaz'da bir de AVM'yi hizmete açmayı hedefliyor.

Köknar Kağıt Genel Müdürü Yusuf Türkoğlu kağıt sektörüne ilk olarak, 1976 Yılında,  İstanbul Halkalı’da; Halit Ziya Türkoğlu, Orhan Saral ve Bahattin Güneş tarafından kurulan, eski adı Sargünoğlu  olan Halkalı Kağıt ile başladıklarını belirterek, "1993 Yılında,  Türkoğlu Kağıt Karton AŞ  firmasını, İstanbul Hadımköy’de  Türkoğlu Ailesi olarak kurduk. 2002 yılında da Kırklareli Lüleburgaz'da şu anki,  Köknar Kağıt’ın yatırım kararını aldık" dedi.

Kağıdın yüzde 40 gibi büyük bir oranının Marmara Bölgesi'nde tüketilmesi, ağırlıklı hammaddenin İstanbul’dan çıkması nedeniyle üretim bölgelerine yakın olmamanın lojistik ve sevkiyat açısından büyük avantaj sağladığını ifade eden Türkoğlu, "Biz üretime başlamadan önce, ürün İtalya ve Almanya’dan ithal ediliyordu. Firmamız üretime başladıktan sonra, Avrupalı üreticiler Türkiye pazarını kaybetmemek için fiyatlarını geri çektiler, fakat maliyetlerimizle rekabet edemedikleri için pazardan çıktılar. Böylelikle aylık 2,5 milyon euroluk ithalatın önüne geçtik” diye konuştu.

Türkiye’deki gri karton ihtiyacının yüzde 35’ini ürettiklerini de belirten Yusuf Türkoğlu, "Ülke ekonomisine büyük bir katma değer kattık. Ürünlerimizin yüzde 95’ni iç pazara, yüzde 5’lik kısmını da dış pazara satıyoruz. Makedonya, Dubai, Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. İhracat miktarını çok arttırmak istedik ancak ihracattaki bir takım sorunlardan dolayı hedefimize ulaşamadık" açıklamasını yaptı.

Tesis geçen ay devreye girdi

Hammadde olarak yüzde 100 atık kağıt kullandıklarını, atık kağıtların içinde de yaklaşık yüzde 8’lik kısmının taş, plastik, naylon gibi kağıt olmayan yabancı maddeler içerdiğini kaydeden Türkoğlu, "Bunların imhası, depolanması ya da taşınması çok sıkıntılı. Ortaya çıkan problem bütün kağıt fabrikalarının temel sıkıntısı oldu. Bizler de bu problemi aşmak için araştırmalara başladık. Uzun bir süreçten sonra, atıkları geri kazanabileceğimiz bir tesis kurma kararı aldık. Bu yıl Nisan ve Mayıs aylarında inşaatını bitirdiğimiz tesisin, makina montajı halen devam ediyor. Tesis Haziran ayında devreye girdi" şeklinde konuştu.

Geri dönüşümün geri dönüşümünü yapıyoruz

Mobilya, inşaat, otomotiv gibi birçok sektörün gelişmesine yardımcı olduklarını aktaran Türkoğlu, "Geri dönüşümün geri dönüşümünü yapıyoruz. Geri dönüşümle çevreyi koruduk, doğadaki tahribatı engelledik ve ülke ekonomisine katkıda bulunduk. Kalite ve hizmet olarak, personelimize, yardımcılarımıza, müşterilerimize en iyisini sunabilmek için çok çalıştık. Mevcut gri karton kapasitesi 450 ton/gün”e yükseltilecek. İnşası biten ve montajı devam eden750 ton/gün kapasiteyle 2014 yılında “Fluting” üretimine başlayacak olan tesisle, bu alanda da var olmak istiyoruz. Bu yatırımların sonucunda, çalışan sayısı 135 kişiden 260 kişiye çıkacak" şeklinde konuştu. İnsanlarımızın bilinçli hareket ederek, kağıt, plastik, naylon, metal gibi maddeleri ayrıştırılması gerektiğini kaydeden Türkoğlu, "Evsel atıklar ya da çöplerle beraber atılmayarak geri dönüşüme kazandırılmalı. Böylece ülke ekonomisine katkıda bulunabilinir" dedi.

2003 yılından bu yana Lüleburgaz ‘da yaşadığını, kendini buralı gibi hissettiğini açıklayan Türkoğlu, "Lüleburgaz’ın küçük bir ilçe.Sürekli gelişim gösteriyorancak modern bir alışveriş ve sosyal yaşam alanına sahip değil. Firma olarak inşaat sektörüne de girdik ve 2014 yılında açılışı planlanan bir AVM yapacağız. Bunun yanında konut alanında da modern yapıları Lüleburgaz’a kazandıracağız" diye konuştu.

Kurumlar vergisinde ilk sıralardayız

Vergi vermenin önemine de değinen Türkoğlu, “Yaptığımız hizmet ve yatırımlarda hiçbir zaman maddiyatı öne almadık. İnsana kıymet vermek, kaliteli hizmet sunmak ve herkesi, her kurumu memnun etmek anlayışı ile yola çıktık. Karşılıklı olarak iyi hizmet alıp vermenin, memnuniyete dayalı misyonumuzun ödülü olarak da Kırklareli’nde Kurumlar Vergisinde ilk sıralarda yer almaktayız. Bundan sonraki hedefimiz ise ilk sırada bulunmak”dedi.

http://www.kobiden.com/koknar-gri-kartondan-sonra-flutingte-de-buyume-hedefinde-21143h.htm

Okunma 7822 defa

Grup Firmamız

Bercadia AVM  http://bercadia.com.tr/

İş Ortaklarımız

Türkoğlu Kağıt http://www.turkoglu.com.tr/

T & S http://www.ts-ltd.com/

Bize Ulaşın

  • icon
    Adres : Evrensekiz Beldesi Gündoğu Mahallesi Köyaltı Caddesi No:2 Lüleburgaz / Kırklareli
  • icon
    Tel : +90 288 443 8010
    Fax : 0288 443 8010
  • Mersis No: 0583017892500019
Yazdır